Як практикувати усвідомленість. Спокій дзен як його зберегти
”Банка з рисом”
Ви коли-небудь перераховували зернятка рису? Це одна з найвідоміших дзен – вправ для тренування терпіння та заспокоєння розуму. Рекомендується повторювати раз на тиждень.
Візьміть дві однакові склянки. Одну до країв наповніть рисом і перекладайте зернятка в іншу склянку, перераховуючи їх. Закінчивши, запишіть результат. (Не бурчіть: у Китаї вас попросили б пронумерувати кожну рисинку, поставивши цифру… на самому зернятку!) Потім знову перекладіть зернятка в порожню склянку, порахувавши їх. Перевірте результат: він має вийти таким самим.
Список питань
Складіть список запитань – але не довільних, а тих, на які ви не знаєте відповіді. Вони можуть стосуватися будь-якої теми: вашого дитинства, сімейних таємниць, загробного життя, інопланетян, парового двигуна, сенсу життя, секрету виробництва… Кількість не обмежена. Вимкніть телефон, мобільний телефон, телевізор, радіо і Wi-Fi. Сядьте зручно з листком у руках і починайте. У міру того, як ви записуватимете запитання, станеться дивовижна річ: почнеться справжня “чистка” мозку. Зажадавши від нього попрацювати над запитаннями, які залишилися без відповіді, ви змушуєте мозок перевірити мільйони даних, образів, спогадів, подій. Це форма інтроспекції, яка відкриває нове внутрішнє дихання і дає змогу вам зрозуміти самого себе.
Що робити далі з цим списком? Просто додайте це запитання до вашого списку…
Запишіть усе, що спадає на думку
Візьміть папір і дайте волю словам… Усім без винятку. І не намагайтеся привести думки до ладу. Це ще один чудовий спосіб розвантажити мозок і заспокоїтися.
Співайте
Візьміть диск із найулюбленішою піснею, поставте його і співайте. Не має значення, є у вас музичний слух чи ні: зосередьтеся на словах пісні. Заспівайте її ще раз. Ви одразу відчуєте себе вільніше та легше.
Ходіть
Знайдіть 20 хвилин, щоб обійти квартал впевненим кроком, не надто швидко і не надто повільно. Зосередьтеся на диханні. Дихайте повільно і максимально глибоко, розслабляючи діафрагму. Гуляючи, уважно роздивляйтеся деталі навколо, ніби бачите все вперше. Тільки не крутіть головою, змінюйте лише напрямок погляду.
Робіть вигляд, що ви спокійні
Рівень стресу, в якому ви перебуваєте, значення не має – вдайте, що ви спокійні. Відчуйте себе актором, який грає на сцені роль спокійної людини: сповільніть рухи, зовсім трішечки; дихайте трохи повільніше; посміхайтеся всім, зовсім трішечки. Через кілька хвилин ви справді заспокоїтеся.
Цей прийом добре працює з двох причин. Перша – психологічна: симулюючи спокійну поведінку, ви змушуєте підсвідомість повірити, що ви спокійні. А наша підсвідомість так любить уявляти й грати ролі. Тому вона вплине на наш зовнішній стан. Друга причина має фізіологічний характер: 1994 року в США було проведено наукове дослідження за участю акторів. Їх попросили зіграти різні емоції: радість, гнів, страх, спокій, депресію. Щоразу вимірювали фізіологічні показники (пульс, частота дихання) і брали аналіз крові. Результати виявилися ідентичними тим, які були отримані під час реальних емоцій!
Будьте… дзен!
“Повне усвідомлення тут і зараз” – не тільки винятково стан дзен, а й найкращі ліки від стресу.
Щойно ви відчуєте, що стрес наростає, називайте про себе все, що робите.
Коли ви йдете, кажіть про себе: “Я йду”.
Коли готуєте сніданок, говоріть про себе:
“Я готую сніданок”.
Коли ставите тарілку на місце, говоріть про себе:
“Я ставлю тарілку на місце”.
Коли сідаєте у свою машину, кажіть про себе:
“Я сідаю в мою машину”… і так далі.
Занадто просто? Спробуйте і побачите…